Asked by: Cary Ruiz De Gordejuela
business and finance gasoline prices

How much did things cost in 1930s?

Last Updated: 28th March, 2021

35
1930 12 cents , 1940 20 cents , 1950 30 cents , 1960 45 cents , 1970 70 cents , 1980 99 cents , 1990 89 cents , 2009 $3.99 , 2013 $4.68 , Some of the above can be explained due to the inflation over 80 years , but there are also many other reasons why some prices increased dramatically ( Housing Bubbles.

Click to see full answer.

Beside this, how much did bread cost in the 1930s?

Average cost for house rent $26.00 per month. A loaf of bread 9 cents. A pound of hamburger meat 12 cents.

Likewise, how much did potatoes cost in 1930? Potatoes cost $0.18 for 10 pounds. Pork and Beans in a can cost $0.05. 14 oranges cost $0.25.

Keeping this in view, how much did butter cost in 1930?

Two pounds of butter - 25 cents. Three pounds of brown sugar - 21 cents.

How much did a gallon of milk cost in 1930?

1930: 26¢ per gallon In the Roaring '20s, milk was 35¢ or so per gallon. But when the Great Depression hit in 1929, fewer people could afford milk and dairy farmers still had a lot of milk to sell. The price dropped from 35¢ per gallon to 26¢ per gallon.

Related Question Answers

Adriano Sunday

Professional

What would a penny buy in 1930?

CoinTrackers.com has estimated the 1930 Wheat Penny value at an average of 25 cents, one in certified mint state (MS+) could be worth $30.

Mariasol Jurman

Professional

What was the average salary in 1930?

The average income was $1,368, and the average unemployment rate in the 1930s was 18.26 percent, up from the average of 5.2 percent in the 1920s.

Lianet Aldenkott

Professional

What was minimum wage in 1930?

Wages, 1930-1939. Chart from the U.S. Dept of Labor shows the first federal minimum wage law enacted in 1938 (25 cents), and all subsequent increases through 2009.

Jaganatha Piñeira

Explainer

How much did a can of Coke cost in 1980?

Comparison Of Prices Over 70 Years
1970 70 cents , 1980 99 cents , 1990 89 cents , 2009 $3.99 , 2013 $4.68 , Some of the above can be explained due to the inflation over 80 years , but there are also many other reasons why some prices increased dramatically ( Housing Bubbles.

Amaia Tillemanns

Explainer

How much did a car cost in 1920?

The Model-T (the first cheap car) cost $850 in 1908. When you adjust for inflation, that is about $22000 now. However, it must be added that the cost of that dwindled to $260 by 1920 (about $3500 now)[2].

Tiera Abidov

Explainer

How much did a car cost in 1960?

In 1960 the average new car costs about 2,752 dollars, and a gallon was gas was around 31. cent.

Eliduvina Autrum

Pundit

How much did a loaf of bread cost in 1980?

According to the State Library of Victoria, in 1980 a loaf of bread cost just 54 cents, but relative to today, and adjusted for inflation, it's only a difference of around 25 cents per loaf.

Ivet Olive

Pundit

How much did clothing cost in the 1930s?

Prices were $7.95, $8.95, and $6.75. In other words, they were for middle class women. A suggested clothing budget for a young female college graduate in 1936 allowed her to buy four dresses per year, at an average price of $5.00, from her weekly salary of $20.00.

Estefania Alfaraz

Pundit

What foods were eaten during the Great Depression?

8 Curious Recipes From the Depression Era
  • POOR MAN'S MEAL. During the Great Depression, potatoes and hot dogs were very inexpensive, so many meals included either or both ingredients.
  • CREAMED CHIPPED BEEF.
  • HOOVER STEW.
  • EGG DROP SOUP.
  • CORNED BEEF LUNCHEON SALAD.
  • FROZEN FRUIT SALAD.
  • SPAGHETTI WITH CARROTS AND WHITE SAUCE.
  • PRUNE PUDDING.

Soda Wieringa

Pundit

What did things cost in 1995?

Prices
Cost of a new home: $158,700.00
Median Household Income: $34,076.00
Cost of a first-class stamp: $0.32 (as of 1/1/95)
Cost of a gallon of regular gas: $1.15
Cost of a dozen eggs: $1.16

Kinza Uiui

Pundit

How much was groceries in 1950?

Car, Food and Groceries cost in the 1950's
House: $14,500
Bread $.14
Postage stamp: $.03
Pumpkins : $.02 cents a lb
Campbell's Pork & Beans - (2) 1 lb. cans: $.25

Angela Twyrdy

Teacher

How much did sugar cost in 1940?

Today, we bake with all different sorts of sugar substitutes, but back in the 1940s, pure sugar was the sweetener choice. A 5 lb bag of sugar cost just 21 cents during the war.

Tigran Kahler

Supporter

How Much Is gallon of milk?

December 2018 Highlights: U.S. simple average prices are: $3.27 per gallon for conventional whole milk, $3.21 per gallon for conventional reduced fat 2% milk, $4.08 per half gallon organic whole milk, and, $4.08 per half gallon organic reduced fat 2% milk.

Prince Holm

Supporter

How much is a loaf of bread in America?

Groceries for one person, for one week, can run between $20 and $40, depending on what you diet consists of. A gallon of milk costs approximately $3.50, a loaf of bread is about $2.50, Rice is about $1 per pound, and eggs are about $2.00 per dozen.

Iqra Antuñano

Supporter

What is the price of a loaf of bread?

Bread in the US is $2.55USD per loaf. There are a few ingredients added in the process of making bread. I've estimated that those ingredients cost about $10 for the 90 loaves.

Yered Mazariegos

Beginner

How much was gas 1932?

1932 Gas Price in Today's Dollars. How much was inflation? In the year 1932, the average retail price of gas in the U.S. was $0.18. This is equivalent to $3.10 in 2019 dollars.

Nidae Haehnchen

Beginner

How much did a new car cost in 1933?

According to the website TheCostOfLiving.com, the average car cost $605 in 1933. Because of inflation, however, a dollar was worth far more in 1933 than it is today, so the cost was roughly equivalent to $10,214 in 2010 dollars.

Tulia Equiza

Beginner

What did it cost to buy a sweater during the Great Depression?

During the great depression, a single sweater had a starting price of $1. Comparing the value of a dollar from the 1930's would have the equivalent buying power of $14.04 today. Therefore, during those hard times, sweaters were a bit pricey and food was the ultimate concern for most struggling families.