Co-Authored By:
If you used a bulb for just two hours a day and paidthenational average of 11.5 cents per kilowatt hour, asingle12-watt LED will cost you about $1 peryear.Comparable CFLs that consume about 14 watts come to $1.17 peryearand about $5 a year for 60-watt incandescents in thatscenario.(See formula.)
People also ask, are LED lights expensive to run?
Comparing Costs: CFLs vs. LEDs
Incandescent | LED | |
---|---|---|
Watts used | 60W | 10W |
No. of bulbs needed for 25,000 hours of use | 21 | 1 |
Total purchase price of bulbs over 23 years | $21 | $8 |
Total cost of electricity used (25,000 hours at $0.12perkWh) | $180 | $30 |
In this manner, how much does it cost to run lights?
A “normal” incandescent bulbcostsabout 0.75cents per hour, and LEDs or CFLs costonlyone-sixth of that – so leaving the lights on(eitherovernight or while you're at work for the day, say both areabout 8hours) costs you roughly 6 cents for a normallightand a bit over 1 cent for modern bulbs.
Steps
- Find the wattage on the appliance label. Mosthigh-powerappliances have an energy label on the back or base oftheappliance.
- Multiply wattage by hours used each day.
- Divide the result by 1,000.
- Multiply your answer by the number of daysyou'remeasuring.
- Multiply by the cost of electricity per kWh.